Perde Dekorasyon Fikirleri

Hayatımızın en güzel ve özel saatlerini geçirdiğimiz evlerimizin dekorasyonu günümüzde daha da çeşitlenmiş ve önem kazanmıştır. Özellikle salon evimizde en çok kullandığımız, zaman geçirdiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız, acı tatlı zamanlarımızın geçtiği aynı zaman da kendimizi en çok anlatan, zevkimizi en çok yansıtan bölümdür. Durum böyle olunca perde seçiminde de en çok özen gösterip, zorlanacağımız kısım yine salon olacaktır.

Perde dekorasyon fikirleri kafamızda şekillenmeye başlarken öncelikle dikkat etmemiz gereken konulardan birisi renk seçimidir. Her ne kadar kendi başına harika görünen mobilyalarımız, salon takımlarımız, kanvas tablolarımız olsa da uygun perde seçmediğimiz takdirde uyum bozulacak, ahenk dağılacaktır.

Güzel Perdeler İle Şık Ev Dekorasyonları

Mobilya, aksesuarlar, duvar ve zeminin rengini analiz edip, salon boyutlarını da hesaplayarak uygun tamamlayıcı renk ve tonlara karar verebiliriz. Şayet iyi seçilmiş perde rengi ile çok büyük ve boş görünen bir salonu daha dolu gösterebilir ya da dolu ve tıkış tıkış görünen bir salonu daha geniş ve ferah gösterebiliriz.

perde-dekorasyon-fikirleri-2

Salonunuzu geniş göstermek için, daha çok duvar rengine yakın ve fazla desen içermeyen sade modeller seçebilirsiniz. Salonunuz darsa tam tersi duvar rengine zıt, desenli modeller seçerek daha geniş görünümlü bir salon elde edebilirsiniz.

İkinci dikkat gerektiren konuysa, nasıl bir perde modeli istediğimize karar vermektir. Klasik salonlarda uzun yıllardır kullanılan güneşlik, tül, kanat ya da diğer adıyla salın perde ve farbaladan oluşan ve hala vazgeçilmeyen perdeler kullanabileceğimiz gibi daha modern çizgilerin kullanıldığı salonların, yeni gözdesi olan zebra perde de tercih edebiliriz.

2016 En Güzel Perde Modelleri

Bunların dışında bambu, ip, jaluzi ve bir çok model daha yaygın olmamakla birlikte perde dekorasyon fikirleri arasında sıralanabilir. Ayrıca en yeni ve kısa sürede trend olabilecek dijital perde modelleri de özgünlüğü ve sıra dışılığı sevenler için güzel bir seçenek olacaktır.

perde-dekorasyon-fikirleri-3

Peki, evimizde kullandığımız perdelerimiz var ve fazla masraflı olmadan ama alışılmışların dışına çıkmamızı sağlayacak, salonumuza yeni bir hava getirmek istiyorsak ne yapmalıyız? Mesela salın perde ve farbalalarımızı değiştirebilir, üzerlerine minik aksesuarlar ekleyip, boncuklar işleyebiliriz. Ayrıca koltuk yastıklarını değiştirme şansımız varsa salın perde ve farbalalarımızla aynı tonlarda, canlı bir renkle değiştirebilir salonumuzda yeni bir bahar havası yaratabiliriz. Bunların dışında ince tülleri değiştirebilir gözümüzün alıştığı, sıradanlığı bütçemizi sarsmadan bozmuş oluruz.