Meraklısına Klasik Koltuk Takımı Modelleri

Bir evin salonu döşenirken kararsız kalınan en mühim husus klasik koltuk takımı mı yoksa daha modern koltuk takımı mı seçmek gerekir konusudur. Evlenecek çiftler, ayrı bir eve taşınan kişiler ya da evindeki eşyalardan sıkılan kişiler genellikle eşya seçme ya da eşya yenileme işlemine salondan başlamaktadırlar. Çünkü salon hem misafir ağırlanan ana mekan olması hem de ev içinde günün büyük bir kısmının geçirildiği yer olması sebebiyle mobilyaların en çok kullanıldığı mekan olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle salonun büyük bir bölümünü kaplayan koltuk takımı modeli rahat olmalı ve aynı zamanda göz zevkine de hitap eden bir görüntüye sahip olmalıdır.

İstanbul klasik koltuk
Lena Klasik koltuk takımı

Klasik Koltuk Takımının Özelliği Nedir?

 

Toplumda gelenek ve göreneklerine bağlı kişi sayısı oldukça büyük bir çoğunluktadır. İnsanlar Osmanlı tarzı, saray ve köşk tarzı mobilya parçalarından hoşlanmaktadırlar. Bazı insanlar evleri için modern ve sade bir görüntüyü yeterli bulurken bazı insanlar ise evlerini tıpkı bir saray yavrusu gibi döşemek isterler. Sade bir salon tercih edenler bu nedenle modern tarzdaki basit ve birbirine benzer mobilya modellerinden oluşan koltuk takımlarına yönelirler. Atalarımızdan kalma geleneksel detayları salonlarına yansıtmak isteyenler ise salonları için geleneksel koltuk  modelleri ile evlerini döşemek isterler. Bu nedenle de klasik koltuk takımı modellerine yönelirler.

Klasik tarzdaki koltuk takımı modelleri genel olarak ikili ya da üçlü kanepeler ve iki adet tekli koltuk parçalarından oluşur. Bazı takımlarda cam ya da ahşap orta sehpa modelleri ya da küçük ikili sehpalar da yer alır. Olmazsa olmaz parçalar arasında koltuk ve kanepeler dışında genelde misafirler için kullanılan çay bardakları, kahve bardakları, kristal kadehler, gümüş tepsiler gibi eşyaların sergilendiği vitrin diğer adıyla gümüşlük de yer almaktadır. Bunun yanında porselen, cam tabakların saklandığı, çeyizlik yemek eşyalarının konulup sergilendiği camlı ya da camsız olan konsol diğer adıyla büfe de yer almaktadır. Konsol modelleri aynalı ya da aynasız olabilmektedir. Evin salonunu geniş göstermek isteyenler veya salonlarında fazla eşya ve mobilya bulunan kişiler mekana genişlik sağlaması açısından aynalı modelleri tercih ederek daha hoş ve düzenli bir görüntü yakalayabilirler. Klasik koltuk takımı modellerinde genellikle tv ünitesi de bulunmaktadır. Ancak günümüzde takımın her parçasını alma zorunluluğu olmadığı için kişiler diledikleri parçaları ekleme ya da çıkarma imkanına sahiptirler.

klasik koltuk takımları
Kuppa klasik koltuk takımı

Nasıl Bir Görünüm Sağlar?

 

Klasik takımlar çoğunlukla ahşap ya da ahşap görünümlü olarak üretilirler. Koltuk kollarında ve koltuk başlarında varaklar, oyma detaylar ve koltuk kumaşlarında da  geleneksel motifler, zımba detayları, dantel desenleri gibi unsurlar içerirler. Deriden üretilen klasik koltuk takımları da vardır. Ancak müşteriler ahşap parçalardan oluşan modellere daha çok ilgi göstermektedirler. Salonları için lüks ve klasik parçalar düşünenler klasik koltuk takımları arasından bir tane seçerek doğru bir tercih yapabilirler.

klasik koltuk modelleri
Casandra klaisk koltuk takımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir