İskandinav Dekorasyon Fikirleri

İskandinav tarzı dekorasyonun rengi siyah ve beyazdır. Beyaz duvarlar beyaz büyük rahat koltuklar, siyah beyaz karolar, renkli halılar, ahşap, renkli aksesuarlar, renkli yastıklar, siyah avizeler, hayvan postları ve heykelleri gibi parçaların kullanılması ile sağlanır. Odalar oldukça geniş ve ferah görünür.

Ahşabın ince detaylarının yer aldığı bu tarz dekorasyonda beyaz ile ahşapta bir arada kullanılmıştır. Çizgili kumaşlar ile renklendirilen ortamlar ile siyahın beyaz ile uyumu sağlanmıştır. Bu tarzın amacı genel hatları ile sadeliktir, basit ve minimalist çizgiler içerir. Sadeliği siyah gri ve krem renklendirir.

iskandinav-dekorasyon-fikirleri-3

iskandinav-dekorasyon-fikirleri-2

İskandinav tarzı yaratmak için duvarları beyaza boyayarak başlanır, koltuklar ahşap aksamlı ve beyaz kumaştan oluşur. Yerlere sıcaklığı yansıtan post veya tüylü halılar kullanılır, avizeler siyah ayrıntı içerir, perdelerde siyah veya gri seçilerek oda renklendirilir. Fazla aksesuar kullanılmaz az ama öz objeler seçilir, yastıklar geometrik çizgili ve siyah beyazdır. Genelde koltuklarda sade battaniye veya şal kullanılır. Duvarlarda dekorasyon objesi olarak genelde tablo yerine çerçevelere yer verilir. İskandinav ülkelerinin o soğuk havasının yerine dekorasyonda sıcak bir havanın oluşması sağlanarak bu dekorasyon türü ortaya getirilmiştir. Ahşabın zarif ve ince bir tasarımla oluşturulduğu mobilyalarda sadelik ve işlevsellik ön planda tutulmuştur.

iskandinav-dekorasyon-fikirleri-5

iskandinav-dekorasyon-fikirleri-4

Bu dekorasyon türünde siyah ve beyazdan oluşan karolar kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda oda içlerinde karo kullanımı yerine toprak renklerinde yer döşemeleri seçilse de banyo dekorasyonunda iki renk kullanılması tercih konusudur.

İskandinav tarzı dekorasyonda duvarlarda kağıt veya kartonpiyer pek kullanılmaz odanın farklı bir hava katması için sadece bir duvar rengi siyah gri tonlarından biri seçilebilir. Küçük mekanların dekorasyonunda ise fazla detayların yer verilmemesi sadeliğin tercih edilmesinde zevkinize de uyuyorsa seçilmesi avantaj sağlamaktadır.

iskandinav-dekorasyon-fikirleri-7

iskandinav-dekorasyon-fikirleri-6