Bahçe Dekorasyonunda Bitki Seçimi

Her insan bahçesini dekore ederken göz alıcı olmasını ister. Bunun için öncellikle bahçe dekorasyonunda bitki seçimi doğru yapılmalıdır. Bitki seçimi yaparken de yaşadığımız yerin iklimi, toprak yapısı, toprağın pH derecesi, bahçenin az veya çok güneş alması gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması gereklidir.

Bitkilere dışarıdan bakarak hangi iklim tipine ait olduğunu bilmeniz oldukça zordur. Bu yüzden bahçenize bitki seçerken yaşadığınız yerin iklim tipine bakmalısınız. Çünkü her iklimin oluşturduğu bir toprak yapısı çeşidi vardır. Bu da bitkileri seçerken iklimin önemini göstermektedir.

Örneğin, Akdeniz gibi sıcak bir iklimde yaşıyor iseniz bahçenize çiğdem çiçeğini ekebilirsiniz. Çünkü çiğdem çiçeği Akdeniz Bölgesi’nde yayılış gösteren maki ve çalılık isteyen bir alanda yetişen bitkidir.

Karadeniz Bölgesi’nde yaşıyor iseniz en çok tercih edilen çiçeklerden beyaz veya mor olmak üzere var git çiçeği, acı çiğdem çiçeği ekebilirsiniz. Bu çiçekler de çok su isteyen nemli bölgelerde yetişen bahçenize ekebileceğiniz uygun çiçeklerdir.

Bir diğer faktörde bahçenizin az çok veya çok güneş alıyor olmasıdır. Her bitkinin dayanabileceği belli bir sıcaklık değeri vardır. Bundan dolayı bitkilerinizi seçerken bu faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

bahce-dekorasyonunda-bitki-secimi-2

Çok güneş alan bir bahçeniz varsa Akdeniz iklimine özgü çiçekleri seçerek bahçenize daha çok bitki ekebilirsiniz. Bahçenizin az güneş alan yerlerine de ortanca, açelya, kamelya gibi gölge ortamlarını seven uygun bitkiler ekerek bahçenizi daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Farklı mevsimlerde açan bitki çeşitlerini ekerek bahçenizin sürekli çiçekli ve renkli görünmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, kış ayında ektiğiniz lale ve kardelen çiçekleri bahar döneminde açmaktadır.

En çok sevilen çiçeklerden olan ortanca ya da gazanyayı da ilkbaharda ekerek yaz döneminde çiçeklerinin açması ile bahçenizi sürekli olarak çiçekli görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunların dışında bahçenizin her mevsim yeşil kalmasını istiyorsanız çalı türlerini de ekebilirsiniz.

Eğer bahçenizden en yüksek verimi almak ve bahçe dekorasyonunuzun göz alıcı olmasını istiyorsanız bu faktörleri uygulayarak bahçenizi güzelleştirebilirsiniz. Unutmayınız ki bitkiler de birer canlıdır ve siz onlara ne kadar değer verirseniz onlar da o kadar sizi mutlu edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir